Sejm Śląski
Idea autonomicznego śląska nie jest obca na jego ziemiach. Przez lata powstawały stowarzyszenia dążące do przywrócenia śląskowi większego prawa o swoim samostanowieniu.
Dobrym czasem dla osób utożsamiających się z ideą autonomicznego śląska był czas II Rzeczypospolitej. 15 lipca 1920 powołano Sejm Śląski - organ ustawodawczy autonomicznego województwa śląskiego. Posiadał on szeroki wachlarz kompetencji m.in w zakresie policji, szkolnictwa , rolnictwa a nawet prawa karnego i cywilnego. Władze wykonawczą sprawowała Śląska Rada Wojewódzka. Pierwsze wybory do Sejmu Śąskiego wygrał blok narodowy.
Sejm Śląski przestał istnieć 6 maja 1945. Wraz z nadejściem władzy ludowej zaczął się proces weryfikacji ludności , gdyż postrzegała ona ludność śląska jako niemiecką. Komuniści prowadzili politykę państwa centralnego , w którym nie było miejsca na autonomię śląska.
Historia pokazuje ,że osoby pragnące śląskiej autonomii nie muszą być opcją niemiecką. Autonomia śląska jest w pełni możliwa w ramach Rzeczypospolitej.
Dodaj komentarz